
- Това събитие е минало събитие.
Европа и бежанците: на ръба на извънредно положение ли е Европа?
09.02.2016 @ 18:00 - 20:00

Д-р Леонардо Счиочет беше гост на ФХСИ – София на 9 февруари 2016 г. в рамките на проект „Гражданска практика за студенти и учители: Протестите след 2011 г.“, финансиран от Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014 г. (www.ngogrants.bg), за да изнесе публична лекция на тема “Европа и бежанците: на ръба на извънредно положение ли е Европа?” Събитието бе организирано с любезното съдействие на Културен център на СУ „Св. Климент Охридски” и проведена в Нова конферентна зала (Ректорат).
В лекцията си той на първо място анализира теоретичните перспективи към бежанския лагер като „извън-редно пространство“ въз основа на трудовете на Джорджо Агамбен и Мишел Ажие. Аргументацията му бе пронизана от тезата, че бежанският лагер не трябва да се приравнява с маргинализирани градски пространства като американското гето, френското банлю или бразилската фавела, тъй като тази представа значително редуцира присъщата му динамика на принадлежност и на транснационални връзки с въобразената общност на родната нация на бежанците. Стъпвайки на тази критическа дискусия, Леонардо Счиочет подчерта различните форми на локализация на бежанците в глобалния Юг и в Европа, тъй като във втория случай бежанските комплекси са по-скоро преходни места за разлика от дълготрайното удържане на бежанците в лагери в Африка и Близкия Изток. И накрая, на базата на подробни данни от европейските агенции за бежанци, Леонардо Счиочет оспори представата за „европейска“ бежанска криза, подчертавайки, че измеренията на криза се отнасят към отчаяното положение на бежанците от страни, разкъсвани от война, като Сирия, както и към бедственото положение в съседните близкоизточни държави, които всъщност приемат мнозинството от сирийските бежанци. За да положи това твърдение в историческа перспектива, Леонардо Счиочет предприе сравнение с предишни бежански вълни през 20 век, позовавайки се на опита на Австрия.
Интервюто на Леонардо Счиочет в БНР преди обед можете да чуете тук:
http://bnr.bg/horizont/post/100656638/leonardo-schiochet-iznasa-v-su-lekcia-evropa-i-bejancite-na-raba-na-izvanrednoto-porlojenie
Леонардо Счиочет е доктор по антропология (Бостънски университет), чиято изследователска работа се фокусира върху процесите на социална принадлежност на палестинските бежанци. Той провежда теренни изследвания в палестински бежански лагери в Ливан, сред установили се в Бразилия палестински бежанци и сред палестинци без бежански статут в Дания, Австрия и окупираните територии на Западния бряг. Той е автор на редица статии по тази проблематика и съставител на сборника Между Стария и Новия свят: палестинската диаспора от Близкия Изток до Латинска Америка (издаден на португалски език). В момента Леонардо Счиочет е изследовател в Института по социална антропология към Австрийската академия на науките във Виена, където освен това е координатор на мрежата Refugee Outreach and Research Network, която цели едновременно провеждане на изследвания върху протичащите процеси на настаняване на бежанците в Европа и оказване на съдействие при интеграцията на тези бежанци.
В рамките на проект „Гражданска практика за студенти и учители. Протестите след 2011 г”, който е финансиран от Програмата за подкрепа на НПО вБългария по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. www.ngogrants.bg